Ostatni warsztat w ramach projektu PiCoDe odbył się w turckim Eskişehir, gdzie studenci z Turcji, Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych pracowali nad projektem i prototypem nowych produktów, wykonanych z lokalnego materiału o nazwie meerschaum.
Złoża tego plastycznego minerału, używanego głównie do wytwarzania fajek tytoniowych i biżuterii, znajdują się właśnie w regionie Eskişehir. Namoczony kamień staje się łatwy do obróbki, a kiedy wyschnie jest niezwykle lekki i wytrzymały.
Podczas pierwszych trzech dni intensywnego warsztatu uczestnicy zapoznali się z historią Eskişehir, wysłuchali prezentacji przewodniczącego Stowarzyszenia Turystyki i Promocji Eskisehir, İrfana Ongara oraz odwiedzili miejsca takie jak cmentarz Odunpazarı, starożytną cywilizację Kind Midas, Dolinę Frygijską czy miasto podziemne Han. Niezwykły krajobraz i spokojna atmosfera Doliny Frygijskiej rozciągającej się na obszarze granic prowincji Eskişehir, Kütahya i Afyon są miejscem historycznych ruin i starożytnych artefaktów.
Grupa ośmiu studentów podzielona na dwa zespoły zaproponowała zupełnie nowe kierunki zastosowania tego szlachetnego surowca jakim jest meerschaum.
YAŞAM, co po turecku oznacza ŻYCIE, to naczynie do uprawy roślin, wykonane z przetworzonych resztek kamienia, tych które miejscowi rzeźbiarze wyrzucają po zrealizowaniu projektu. Tak samo jak całe kamienie, resztki również nasiąkają wodą zatrzymując ją na dłużej. Kształt produktu został zainspirowany kapeluszem frygijskim i tradycyjną turecką szklanką do herbaty.
MIDAS to urządzenie do wykonywania tatuażu, które dzięki specjalnym właściwościom białego kamienia może być lżejsze od zwykłej metalowej maszynki, ale równie wytrzymałe. Wzór jej powierzchni został zainspirowany motywami i symbolami frygijskimi.