Ostatni warsztat w ramach projektu PiCoDe odbył się w turckim Eskişehir, gdzie studenci z Turcji, Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych pracowali nad projektem i prototypem nowych produktów, wykonanych z lokalnego materiału o nazwie meerschaum.
Złoża tego plastycznego minerału, używanego głównie do wytwarzania fajek tytoniowych i biżuterii, znajdują się właśnie w regionie Eskişehir. Namoczony kamień staje się łatwy do obróbki, a kiedy wyschnie jest niezwykle lekki i wytrzymały.

Podczas pierwszych trzech dni intensywnego warsztatu uczestnicy zapoznali się z historią Eskişehir, wysłuchali prezentacji przewodniczącego Stowarzyszenia Turystyki i Promocji Eskisehir, İrfana Ongara oraz odwiedzili miejsca takie jak cmentarz Odunpazarı, starożytną cywilizację Kind Midas, Dolinę Frygijską czy miasto podziemne Han. Niezwykły krajobraz i spokojna atmosfera Doliny Frygijskiej rozciągającej się na obszarze granic prowincji Eskişehir, Kütahya i Afyon są miejscem historycznych ruin i starożytnych artefaktów.

picode produkt poster
1
3
2
6

Grupa ośmiu studentów podzielona na dwa zespoły zaproponowała zupełnie nowe kierunki zastosowania tego szlachetnego surowca jakim jest meerschaum.
YAŞAM, co po turecku oznacza ŻYCIE, to naczynie do uprawy roślin, wykonane z przetworzonych resztek kamienia, tych które miejscowi rzeźbiarze wyrzucają po zrealizowaniu projektu. Tak samo jak całe kamienie, resztki również nasiąkają wodą zatrzymując ją na dłużej. Kształt produktu został zainspirowany kapeluszem frygijskim i tradycyjną turecką szklanką do herbaty.

8
9
7
10
5

MIDAS to urządzenie do wykonywania tatuażu, które dzięki specjalnym właściwościom białego kamienia może być lżejsze od zwykłej metalowej maszynki, ale równie wytrzymałe. Wzór jej powierzchni został zainspirowany motywami i symbolami frygijskimi.